środa, 21 grudnia 2011

VIII POWIATOWE ZADUSZKI KULTURALNE

  
   19 listopada 2011 r. /sobota/ o godz. 14.00 w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Konstantynowie odbyła się impreza pod nazwą VIII Powiatowe Zaduszki Kulturalne zorganizowane przez Gminna Bibliotekę Publiczną im. Kajetana Sawczuka i Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Konstantynowskiej.
Zebranych przywitała Pani Maria Sawczuk, następnie głos zabrał Tadeusz Łazowski, starosta bialski oraz ks. proboszcz Waldemar Tkaczuk.


 Z pięknym, nastrojowym programem wystąpiła grupa poetycko-muzyczna „Skafander” z Białej Podlaskiej.



Podsumowano konkurs na kolekcję  obrazków z wizerunkami świętych oraz konkurs pod nazwą „Moda na czytanie”.



Tadeusz Stycuła, poeta i kolekcjoner około 8000 obrazków  recytował wiersz związany tematycznie z imprezą.


Pani Marianna Kołodziuk , poetka z Janowa Podlaskiego również recytowała wiersze specjalnie napisane na tą okoliczność.


Na zakończenie wystąpił Adam Sawczuk w repertuarze Ireneusza Filipiuka „Filipa”.


Panie z naszego stowarzyszenia przygotowały smaczny poczęstunek.

 Wystawa prac


wtorek, 20 grudnia 2011

Przesłuchanie

  19 października członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki , a także Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Konstantynowskiej uczestniczyli w przesłuchaniu pana Marcina Wrońskiego , które odbyło się w byłym pomieszczeniu posterunku policji.


Okazało się się, że podejrzany jest pisarzem, na dodatek znanym :)
W związku z tym podpisywanie książki było jak najbardziej uzasadnione.


Kto jeszcze nie zapoznał się z  twórczością Marcina Wrońskiego, proszony jest o odwiedzenie Gminnej Biblioteki Publicznej im. Kajetana Sawczuka w Konstantynowie.
:) 

środa, 5 października 2011

Pluszak na szczęście


   
         29 sierpnia w Konstantynowie na dziedzińcu przed ośrodkiem Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie „Sens” odbyła się impreza dla dzieci i młodzieży na zakończenie wakacji.  Na ten niecodzienny piknik zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Konstantynowskiej przy współudziale Gminnej Biblioteki Publicznej im. Kajetana Sawczuka oraz gospodarzy ośrodka, przybyło wielu uczestników, najmłodsi pod opieką rodziców a nawet babć!
Zaproszeni przedstawiciele Komendy Policji Miasta Biała Podlaska i Janowa Podlaskiego zorganizowali w ramach akcji „Razem bezpieczniej” konkurs na znajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa.   




Wszystkim dzieciom rozdawano  znaczki odblaskowe i opaski na rękę, bardzo przydatne przy poruszaniu się po drogach.  Można było też dowiedzieć się co kryje walizka "detektywa", dobrowolnie i na ochotnika zakuć się w kajdanki i dmuchać w balonik.
Zaproszenie na piknik przyjęła również Straż Graniczna z Janowa Podlaskiego. 
 Ogromnym powodzeniem cieszyły się: pojazd z kamerą  i samochód terenowy, które oblegane były nie tylko przez chłopców. Każdy mógł przymierzyć i poczuć ciężar kamizelki kuloodpornej oraz zobaczyć prezentację umiejętności pracującego w straży granicznej psa, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Z  uwagą słuchaliśmy o tresurze, a także specyfice pracy z tym największym przyjacielem człowieka. Oczywiście wszyscy chcieli pogłaskać go i zrobić sobie  pamiątkowe zdjęcie.

Oprócz informacji o zasadach bezpieczeństwa i pracy służb mundurowych, uczestnikom pikniku pani U. Szwader ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Konstantynowskiej przypomniała o zasadach pierwszej pomocy. Pojawiły się bandaże, łupki, akcesoria do pozbywania się kleszczy i pomiaru ciśnienia.
         Druga część imprezy to gry i zabawy oraz rozdawanie „pluszaków na szczęście”, aby jak najlepiej -w miarę możliwości -wyposażyć nasze pociechy na ten kolejny etap ich życia jakim jest nowy rok szkolny. Imprezę wsparli: produkty na kanapki zasponsorował nauczyciel Szkoły Podstawowej pan D. Domitrz, zabawki zorganizowała pani K. Strojek  Piknik sprawił wszystkim wielką radość. Zabawek, herbaty i kanapek wystarczyło dla wszystkich.

niedziela, 18 września 2011

Wakacyjnie


Wycieczka rowerowa do Gnojna



    W dniu 27 lipca 2011 r. nasze stowarzyszenie zorganizowało rajd rowerowy dla dzieci. Wyjazd nastąpił z parkingu przy ulicy Janowskiej, obok kościoła. Zgłosiło się jedenaścioro dzieci z rowerami oraz opiekunowie z naszego stowarzyszenia. Cel rajdu to Stanica Harcerska w Gnojnie.


Wyruszamy punktualnie o godzinie 14.00. 

W drodze towarzyszy nam również samochód z zaopatrzeniem i pierwszą pomocą. Pierwszy przystanek robimy po przejechaniu około 2 km przy leśniczówce obok drewnianej kapliczki. 


Po chwili ruszamy dalej, przejeżdżamy około 5 km. i przystajemy przy drewnianej wiacie. Dzieci nie są zmęczone, więc po krótkim odpoczynku kontynuujemy jazdę. W miejscowości Gnojno skręcamy w lewo, w stronę wsi Borsuki. Do celu docieramy szczęśliwie. Przejechaliśmy około 13 km.
    Kilka osób zostaje przy stanicy, aby rozpalić ognisko a reszta idzie na spacer w górę rzeki. Wchodzimy na piękne górki, podziwiamy rzekę. 

Na dole mijamy źródełko...


... spotykamy wiele drobnych zwierząt. Dzieci poznają dziko rosnące rośliny, rzadko dzisiaj spotykane nenufary. Dochodzimy do zabudowań Gnojna. Tu jest niewielka górka, na którą wchodzimy. Dzieci wchodzą i schodzą z niej wielokrotnie, niektórzy nie utrzymują się na nogach i jest wiele radości.
    Wracamy tą samą drogą. Ognisko już porządnie się pali. Kijki też są przygotowane, więc zabieramy się za pieczenie kiełbasek.

 Na deser mamy słodycze.
    Pora na zabawę. Idziemy na plac przy stanicy. Na początek konkurs z wiedzy ogólnej. Nasze dzieci nie mają problemów z odpowiedziami i w nagrodę wszyscy otrzymują po czekoladzie.
Potem stojąc w kółeczku bawimy się i rozwiązujemy ciekawe sztuczki.
Na pożegnanie podchodzimy do rzeki. Mamy szczęście, na niebie ukazuje się piękna tęcza.
Dochodzi 18.30, więc pora wracać. Dzieci są wypoczęte, pełne werwy, chcą się ścigać. Robimy dwa krótkie przystanki i szczęśliwie dojeżdżamy do celu.
Dzieci obiecują, że coś narysują lub napiszą o tej wycieczce.

sobota, 18 czerwca 2011

Majowe spotkanie

   W pierwszy poniedziałek maja odbyło się spotkanie członków SPZK z byłym dyrektorem Szkoły Podstawowej w Konstantynowie - Panem Eugeniuszem Dylikiem.

Pan Dylik wspominał pierwsze lata pracy w zawodzie nauczyciela ( w Konstantynowie od 1959 r. ), swoich kolegów ( starszych i młodszych ), z którymi współpracował tworząc niezapomnianą atmosferę naszej szkoły.


Wspomnieniami dotyczącymi wycieczek krajoznawczych, działalności Spółdzielni Uczniowskiej i kółka geograficznego dzielili się także byli uczniowie Pana E. Dylika.
Za bardzo miłe spotkanie w imieniu całego SPZK podziękowała Pani Dorota Andruszkiewicz.

poniedziałek, 4 kwietnia 2011

Witamy!

   Wszystkich, którzy czekali na wieści z działalności Stowarzyszenia, informujemy, że jesteśmy :)
Na spotkania zapraszamy członków oraz wszystkich zainteresowanych w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca o godzinie 18.00 do Gminnego Centrum Kultury ( 1 piętro ).
Natomiast tych, którzy są daleko, ale sercem blisko zapraszamy do odwiedzania naszego bloga  i zostawiania w komentarzach śladów swojej obecności w postaci choć kilku słów. Będzie nam niezmiernie miło :)