niedziela, 28 lutego 2016

Bieg Tropem Wilczym 28.02.2016 – relacja

Bieg Tropem Wilczym organizowany przez Fundację Wolność i Demokracja w całej Polsce, a w Konstantynowie przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Konstantynowskiej przebiegł zgodnie z planem. Po krótkiej rozgrzewce, syn Żołnierza Wyklętego Tadeusza Paszkowskiego "Żbika" - Antoni Zbigniew Paszkowski, który przybył z rodziną na bieg, zapalił znicze pod tablicą poświęconą Mikołajowi Patejukowi ps. "Mikuś". Następnie wszyscy obecni minutą ciszy uczcili żołnierzy polskiego podziemia. Wśród uczestników biegu byli także bliscy Konstantego Sacharczuka "Jacka", "Kostka". Start nastąpił o godzinie 12.00 sprzed pałacu Platerów. Trasa licząca 1963 m przebiegała alejkami parku i wokół zalewu w Zakanalu. W biegu wzięło udział 116 osób. Najmłodszy uczestnik miał niespełna 2 lata, najstarsi uczestnicy 76 lat.  Każdy z uczestników otrzymał koszulkę, materiały informacyjne i gadżety oraz specjalnie na tę okazję wydrukowaną pocztówkę upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych i pierwszy bieg Tropem Wilczym w Konstantynowie. Wszyscy biorący udział w biegu po przekroczeniu mety otrzymywali medal, a Stowarzyszenie Turystyczno-Kulturalne w Janowie Podlaskim ufundowało upominek dla najmłodszego uczestnika. Po biegu przy  pysznej grochówce i gorącej herbacie w serdecznej i miłej atmosferze dzieliliśmy się wrażeniami. Przed i po biegu wyświetlano film "Był więc oddział jeden z wielu, byli chłopcy tak jak inni..."Biorąc pod uwagę aurę dnia poprzedzającego uroczystość i dnia następnego możemy mówić, że nawet pogoda nam sprzyjała.

Podczas imprezy wolontariusze zbierali do puszek datki na Pomnik Ofiar Wielkiego Głodu. Dzięki Państwa ofiarności zebraliśmy 195,22 zł.

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Konstantynowskiej składa podziękowania osobom i instytucjom, które wsparły Stowarzyszenie w organizacji Biegu Tropem Wilczym, a byli to:
Pan Marcin Duszek
Pan Waldemar Kosieradzki
Pan Romuald Murawski
Pan Tadeusz Łazowski
Pan Bogusław Broniewicz
oraz Piekarnia Bielany

Opiekę medyczną zapewnili:
Pani Teresa Oksiuta - z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Ośrodek Zdrowia w Konstantynowie
Pan Michał Rosiński - ratownik medyczny.

Dziękujemy również opiekunce wolontariatu Pani Teresie Bogusz Filipiuk i wolontariuszom z Gimnazjum im. Cypriana Norwida w Konstantynowie: Emilii Szymuli, Kamili Czubaj, Joannie Laszuk, Oliwii Sosnowskiej, Marcie Syryjczyk, Karolinie Kaszewiak, Łukaszowi Bekisz i Sebastianowi Filipiuk za czuwanie nad sprawnym przebiegiem biegu na trasie oraz przeprowadzenie zbiórki publicznej na Pomnik Polaków zmarłych w Związku Sowieckim w czasie Wielkiego Głodu. 

Obecność tak wielu osób, startujących i towarzyszących biegaczom, identyfikujących się z ideą Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych i atmosfera panująca tego niedzielnego popołudnia jest dla nas organizatorów, wielką satysfakcją i podziękowaniem za  trud jaki włożyliśmy w  przygotowanie i przeprowadzenie biegu oraz mobilizuje do podjęcia starań, by za rok ponownie spotkać się podczas Biegu Tropem Wilczym. Cieszy, że pamięć w narodzie nie ginie, że historia i wiedza na ten temat jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Impreza ta, to także upowszechnianie biegania jako najprostszej formy ruchu, promocja zdrowego trybu życia i rodzinnego spędzania wolnego czasu.
Upowszechnienie na naszym terenie organizowanej przez Fundację Wolność i Demokracja ogólnopolskiej akcji upamiętniania Żołnierzy Wyklętych jest dużym sukcesem Stowarzyszenia.  
























































Zapraszamy również do obejrzenia filmu:

Tekst: Beata Łyczewska, Bogdan Korniluk
foto: Bogdan Korniluk, Agnieszka Żuk